cz | en

Povinné testy DNA v Německu

Autor: MUDr. Karel Benda, M.B.A.
Publikováno ve Zpravodaji Klubu francouzských buldočků 3/2010

Od 1.1.2011 musí být u každého štěněte francouzského buldočka narozeného v Německu nebo do Německa dovezeného stanoven DNA profil. DNA profil je vyžadován také u všech jedinců, kteří budou po 1.1.2011 v Německu bonitováni (ZTP) nebo použiti v chovu. U dospělých jedinců se test provádí výhradně z krevního vzorku, pouze u štěňat jsou možné slizniční stěry. Vzorky odebrané terénními veterináři nebo chovateli (u štěňat) zpracovává v Německu laboratoř Genocanin v Kasselu (www.genocanin.com), cena udávaná IKFB (www.ikfb.de) je cca 30 EUR za vzorek.

Povinnost předložit DNA profil platí také pro všechny zahraniční krycí psy. Němci budou nicméně uznávat DNA profily zpracované akreditovanými laboratořemi v zemi původu psa. Kryje-li tedy váš pes fenu z Německa, buďte připraveni, že její majitelé po vás budou DNA profil požadovat.

V České Republice vyšetřují DNA profil akreditované genetické laboratoře, např. Genservice v Brně (www.almara.cz/genservice, 1.000 Kč za vzorek) nebo Genomia v Plzni (www.genomia.cz, 1.150 Kč za vzorek). Při současném zpracování více vzorků nebo na základě dohod s chovatelskými kluby jsou ceny za vzorek významně nižší.
 
Webdesign: Adéla Vorbová